Multi

Idea Projektu 

Od 2002 roku szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie „Multi” organizowanym przez miasto Oberhausen w Niemczech. „Multi” w Niemczech odbywa się co 2 lata. Jest za każdym razem wydarzeniem medialnym i związanym z polityką regionalną miasta oraz kraju związkowego.
Projekt ten jest adresowany do młodzieży w wieku od 14 do 17 lat zainteresowanej i otwartej na kontakty z rówieśnikami różnych krajów, niezależnie od wyznania i kultury. Czas trwania projektu w Niemczech obejmuje 2 tygodnie, w trakcie których ok. 15-osobowe grupy młodzieży z Estonii, Finlandii, Anglii, Włoch, Turcji, Ukrainy, Polski i Izraela mieszkają w rodzinach niemieckich. W sumie liczbę wszystkich uczestników szacuje się na około 300. Program zakłada pracę projektową w międzynarodowych grupach, do wyboru młodzież ma z reguły ponad 20 projektów. Projekty są wspaniałą okazją do nawiązania kontaktów, wypróbowania swoich umiejętności językowych (angielski i niemiecki) a także poznania czegoś nowego. Poza dniami projektowymi organizatorzy oferują szereg innych imprez integrujących o charakterze kulturalno-sportowym.
„Multi” funkcjonuje podobnie jak szkolna wymiana młodzieży. Dlatego w roku, w którym nie ma spotkania w Niemczech, odbywają się wyjazdy różnych grup młodzieży z Niemiec do krajów goszczących poprzednio w Oberhausen. Uczniowie naszego gimnazjum byli gospodarzami takiej wymiany w 2003 roku po raz pierwszy. Oni też wyjechali na „Multi” latem w 2004 roku. W lipcu 2005 przyjechała do Gdańska kolejna grupa niemieckiej młodzieży, która zamieszkała tradycyjnie już w polskich rodzinach. Oprócz tego w programie jest 5- dniowy obóz integracyjny, zwiedzanie Gdańska, Westerplatte oraz regionu gdańskiego. Naszym celem jest, poza integracją młodzieży, pokazanie Gdańska jako miasta historycznego oraz przybliżenie regionu pomorskiego jako „kawałka” Polski. Dla wielu młodych Niemców jest to pierwsza wizyta w naszym kraju.
W ramach projektu współpracujemy z różnymi gimnazjami z terenu Gdańska i jesteśmy otwarci na każdą nową twarz i każdy nowy kontakt. Aktualne informacje na temat projektu w Niemczech można znaleźć pod adresem:www.multi2006.de
 
       garść wspomnień:
Oberhausen-2006r
 

 


Multi 2018

Multi 2018

  Tegoroczne Multi odbyło się w terminie od 11 do 26 sierpnia 2018 roku, i jak każdego innego roku, w Oberhausen. Grupa polska, licząca sobie 15 osób, wraz z dwiema zacnymi opiekunkami, paniami Asią i Mirką swą przygodę rozpoczęła o godzinie 4:15 dnia 12 sierpnia na gdańskim lotnisku, z którego to miała wyruszyć do niemieckiej ziemi obiecanej. Śmiałków dzielił od celu półtoragodzinny lot samolotem (nie podam tutaj firmy, z której usług korzystaliśmy, gdyż nie sponsoruje ona tego artykułu), nie wspominając o poprzednim przedostaniu się przez odprawę. Okazało się, że żaden z uczestników nie próbował przetransportować podejrzanych substancji bądź broni palnej. Około godziny 10.00 grupa polska oficjalnie dołączyła do zbioru 13 innych nacji, biorących udział w wymianie. Po przywitaniu swoich host-rodzin, dzielni Polacy zostali wrzuceni w wir odbierania drobnych podarków od cudownego teamu Multi, identyfikatorów, planu poszczególnych dni oraz losowania sobie zadania na tak zwany Social Day.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z wiceprezydentem miasta Oberhausen, niestety prezydent nie mógł zaszczycić nas swoją obecnością z powodu trudności w postaci przeziębienia. Na spotkaniu przede wszystkim zostały nam zaprezentowane wszystkie warsztaty, które mogliśmy zrealizować w ciągu trwania projektu. Każdy projekt z osobna brzmiał w większym lub mniejszym stopniu interesująco, o gustach podobno nie powinno się dyskutować. Wśród opcji znalazły się takie pozycje jak: sporty wodne, teatr, musical czy parkur. Oprócz pracy na zajęciach projektowych nie zabrakło czasu na zabawę w postaci trzech w sumie imprez i poznanie siebie nawzajem, porozmawianie i poznanie innej, niekiedy odległej kultury. A jak już o kulturze mówimy, Surprise Day przyniósł ze sobą wyjście na musical pod tytułem "Starlight Express". Pewnym utrudnieniem był fakt, że całość, jak można się domyślić, zrealizowano w języku niemieckim, więc niezbędne się okazało podpytanie kolegów z Niemiec o szczegóły fabuły. Mimo wszystko przedstawienie przyjemnie się oglądało.

Jednakże Multi to nie tylko zabawa, ale również praca. Podczas Social Day udaliśmy się do Peace Village, ośrodka dla dzieci, które przyleciały do Oberhausen w poszukiwaniu opieki medycznej, której z różnych powodów nie są w stanie otrzymać w rodzinnym kraju. Mieliśmy szansę razem z dziećmi wycinać z kolorowego papieru ozdoby na okna bądź pomóc przy renowacji, na przykład poprzez malowanie ścian. Multi promuje pomoc innym, co bardzo mi się spodobało. Każdy nowy dzień przepełniony był wrażeniami, lecz nie tylko program dawał dużo radości. Host-rodziny spisały się na medal, przynajmniej moi opiekunowie zajęli się mną śpiewająco. Tutaj muszę również podziękować Ronji, mojej wspaniałej hostce, która bardzo umiliła mi te dwa tygodnie spędzone u niej. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Ostatniego dnia wszystkie projekty zaprezentowały efekty swojej trzydniowej pracy albo na scenie albo w formie wideo. Grupa musicalowa ułożyła choreografię i zaśpiewała piosenkę pod tytułem "Seize the day" z musicalu "Newsies". Prawdę mówiąc, nieco im zazdrościłam, ale oczywiście pogratulowałam wspaniałego występu. Całość została zwieńczona ostatnią wspólną imprezą, pod koniec której mogliśmy obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Mimo radości ze wspólnie spędzonego czasu, polały się także łzy.

Doświadczenie, jakim był udział w Multi 2018, to jedna z lepszych rzeczy w moim życiu i polecam serdecznie Wam również skorzystanie z okazji wyjazdu!

Hanna Nowak


MULTI 2017 W PAŹDZIERNIKU

Wyjątkowe MULTI

W minioną niedzielę wczesnym rankiem pożegnaliśmy na lotnisku naszych gości z miasta Oberhausen, którzy przyjechali do nas na wymianę międzynarodową w ramach projektu Multi. Choć to już ósmy raz, kiedy nasza szkoła bierze udział w tym projekcie jako gospodarz, to to Multi było naprawdę wyjątkowe. Dotychczas bowiem gościliśmy tylko młodzież z Niemiec. Tym razem, oprócz grupy z Oberhausen, przyjechało 14 osób z Zaporoża na Ukrainie. W sumie stworzyliśmy ponad pięćdziesięcioosobową grupę z trzech narodowości! Mimo iż pogoda nie była dla nas łaskawa, to czas spędzony wspólnie na projektach i zwiedzaniu zaowocował kilkoma łzami pożegnalnymi na lotnisku. Dlatego mamy nadzieję, że z większością naszych gości będziemy mogli spotkać się w przyszłym roku w Oberhausen. Multi zaczyna się tam 11 sierpnia 2018 r. i będzie trwało dwa tygodnie. Poniżej kilka zdjęć dokumentujących naszą działalność w Gdańsku. Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszej wymiany w Gdańsku oraz pani Joannie Dąbrowskiej z Fundacji Pracowni Kultury za ogromną pracę i współorganizację całego programu.

Inf. i fot. Mirka Czochańska

Multi 2017

 Multi 6.-21.08.2016,  Oberhausen

            Podstawową ideą Multi jest pokojowe spotkanie młodzieży z różnych kręgów kulturowych, poznanie rówieśników z innych krajów, ich historii, kultury i problemów. Podczas wspólnych zajęć młodzież ma okazję do odkrywania podobieństw i różnic między sobą oraz budowania więzi. Mosty przyjaźni, tworzone przez młodych ludzi z odmiennych kultur, wytrzymują potem często wiele lat po zakończeniu Multi. Niejednokrotnie poza programem kontynuowane są przyjaźnie na gruncie prywatnym. Nasza szkoła bierze udział w tym wspaniałym międzynarodowym projekcie nieprzerwanie od 2002 roku. W tym roku na Multi do Oberhausen przyjechały grupy młodzieży z 15 krajów. Od Chin poprzez Turcje, Izrael po Islandię czy Estonię – dla niektórych był to prawdziwy szok kulturowy. Nasza grupa liczyła 14 osób, a z naszego gimnazjum pojechali do Niemiec: Lena, Janek, Kornelia, Marcel, Tosia, Ewa, obie Marysie, Kuba, Marta, Zosia, Gosia oraz Basia (po raz drugi jako absolwentka). Oto co napisali po zakończeniu Multi:

Kiedy zbliżał się dzień wyjazdu na Multi wcale nie byłam zadowolona. Bałam się, że będę się nudzić całe 2 tygodnie. Jak się okazało już po pierwszych dniach, bardzo się myliłam! Ten wyjazd to niepowtarzalna okazja do poznania i zaprzyjaźnienia się z ludźmi z całego świata. Do domu wracam z workiem pełnym wrażeń, nowych doświadczeń i mnóstwem nowych numerów telefonów! Było super! (Gola, 16 lat)

Miło było, ale się skończyło. Dobrze było spędzać czas z ludźmi, którzy prawie rok temu byli u nas w Polsce, ale dobrze też było zawrzeć nowe znajomości z osobami z całego świata. Fajny wyjazd, fajni ludzie, ogólnie bomba. (Zosia, 16 lat)

Wiele niezapomnianych chwil, ludzi, rozmów. Nie spodziewałam się, że to będą najlepsze 2 tygodnie w moim życiu. Mam nadzieję, że będę miała okazję wziąć udział w Multi jeszcze raz. (Marta, lat 16)

Bardzo podobało mi się na Multi. Była to najlepsza wymiana w moim życiu. Mam nadzieję, że będę mogła jeszcze raz pojechać na Multi. (Marysia Wintoch, lat 16)

Super Projekt! Poznałem wielu super ludzi i mogłem po raz drugi odwiedzić Oberhausen. Najbardziej urzekło mnie to, że gdy puszczałem mojemu sąsiadowi Chińczykowi chińskie piosenki, których nałogowo słucham z kolegami, to on je znał J.

Świetna wymiana! Bardzo podobało mi się to, że mogłam poznać tak wielu wspaniałych ludzi, porozmawiać z nimi, a przy tym poćwiczyć języki obce i spędzić bardzo miło czas J.

Te 14 dni w Oberhausen było niesamowite. Zawarłam wiele nowych przyjaźni i poznałam nowe kultury, zdobyłam przepis na koszerny kebab. Mam nadzieję, że spotkam tych ludzi jeszcze raz i będziemy wspólnie wspominać ten wyjazd.

Niektórzy z uczestników wybrali projekty wymagające użycia mięśni, np. parkur. Myślę, że wszyscy zgodzą się ze mną, że po zajęciach bolało nas nie tylko ciało ale i języki, i głowy od mówienia w paru językach i próbie zapamiętania wszystkich imion.

Wspaniały projekt! Pełen emocji i wspaniałych ludzi z całego świata. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Nawiązałam nowe przyjaźnie, które na pewno są na dłużej.

Oberhausen to piękne miasto warte zobaczenia. Polecam Multi wszystkim, którzy pragną spotkać ciekawych ludzi, dowiedzieć się czegoś o świecie i oczywiście poprawić umiejętności j. angielskiego.

Multi było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Poznałem wielu fajnych ludzi, uczestniczyłem w interesujących projektach. Chętnie pojechałbym jeszcze raz.

Multi to najlepszy na świecie work shop przyjaźni.

Tekst i zdjącia: Mirosława Czochańska
 Multi 6.-21.08.2016,  Oberhausen

            Podstawową ideą Multi jest pokojowe spotkanie młodzieży z różnych kręgów kulturowych, poznanie rówieśników z innych krajów, ich historii, kultury i problemów. Podczas wspólnych zajęć młodzież ma okazję do odkrywania podobieństw i różnic między sobą oraz budowania więzi. Mosty przyjaźni, tworzone przez młodych ludzi z odmiennych kultur, wytrzymują potem często wiele lat po zakończeniu Multi. Niejednokrotnie poza programem kontynuowane są przyjaźnie na gruncie prywatnym. Nasza szkoła bierze udział w tym wspaniałym międzynarodowym projekcie nieprzerwanie od 2002 roku. W tym roku na Multi do Oberhausen przyjechały grupy młodzieży z 15 krajów. Od Chin poprzez Turcje, Izrael po Islandię czy Estonię – dla niektórych był to prawdziwy szok kulturowy. Nasza grupa liczyła 14 osób, a z naszego gimnazjum pojechali do Niemiec: Lena, Janek, Kornelia, Marcel, Tosia, Ewa, obie Marysie, Kuba, Marta, Zosia, Gosia oraz Basia (po raz drugi jako absolwentka). Oto co napisali po zakończeniu Multi:

Kiedy zbliżał się dzień wyjazdu na Multi wcale nie byłam zadowolona. Bałam się, że będę się nudzić całe 2 tygodnie. Jak się okazało już po pierwszych dniach, bardzo się myliłam! Ten wyjazd to niepowtarzalna okazja do poznania i zaprzyjaźnienia się z ludźmi z całego świata. Do domu wracam z workiem pełnym wrażeń, nowych doświadczeń i mnóstwem nowych numerów telefonów! Było super! (Gola, 16 lat)

Miło było, ale się skończyło. Dobrze było spędzać czas z ludźmi, którzy prawie rok temu byli u nas w Polsce, ale dobrze też było zawrzeć nowe znajomości z osobami z całego świata. Fajny wyjazd, fajni ludzie, ogólnie bomba. (Zosia, 16 lat)

Wiele niezapomnianych chwil, ludzi, rozmów. Nie spodziewałam się, że to będą najlepsze 2 tygodnie w moim życiu. Mam nadzieję, że będę miała okazję wziąć udział w Multi jeszcze raz. (Marta, lat 16)

Bardzo podobało mi się na Multi. Była to najlepsza wymiana w moim życiu. Mam nadzieję, że będę mogła jeszcze raz pojechać na Multi. (Marysia Wintoch, lat 16)

Super Projekt! Poznałem wielu super ludzi i mogłem po raz drugi odwiedzić Oberhausen. Najbardziej urzekło mnie to, że gdy puszczałem mojemu sąsiadowi Chińczykowi chińskie piosenki, których nałogowo słucham z kolegami, to on je znał J.

Świetna wymiana! Bardzo podobało mi się to, że mogłam poznać tak wielu wspaniałych ludzi, porozmawiać z nimi, a przy tym poćwiczyć języki obce i spędzić bardzo miło czas J.

Te 14 dni w Oberhausen było niesamowite. Zawarłam wiele nowych przyjaźni i poznałam nowe kultury, zdobyłam przepis na koszerny kebab. Mam nadzieję, że spotkam tych ludzi jeszcze raz i będziemy wspólnie wspominać ten wyjazd.

Niektórzy z uczestników wybrali projekty wymagające użycia mięśni, np. parkur. Myślę, że wszyscy zgodzą się ze mną, że po zajęciach bolało nas nie tylko ciało ale i języki, i głowy od mówienia w paru językach i próbie zapamiętania wszystkich imion.

Wspaniały projekt! Pełen emocji i wspaniałych ludzi z całego świata. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Nawiązałam nowe przyjaźnie, które na pewno są na dłużej.

Oberhausen to piękne miasto warte zobaczenia. Polecam Multi wszystkim, którzy pragną spotkać ciekawych ludzi, dowiedzieć się czegoś o świecie i oczywiście poprawić umiejętności j. angielskiego.

Multi było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Poznałem wielu fajnych ludzi, uczestniczyłem w interesujących projektach. Chętnie pojechałbym jeszcze raz.

Multi to najlepszy na świecie work shop przyjaźni.

Tekst i zdjącia: Mirosława Czochańska