Projekty

MULTI 2017 W PAŹDZIERNIKU

Wyjątkowe MULTI

W minioną niedzielę wczesnym rankiem pożegnaliśmy na lotnisku naszych gości z miasta Oberhausen, którzy przyjechali do nas na wymianę międzynarodową w ramach projektu Multi. Choć to już ósmy raz, kiedy nasza szkoła bierze udział w tym projekcie jako gospodarz, to to Multi było naprawdę wyjątkowe. Dotychczas bowiem gościliśmy tylko młodzież z Niemiec. Tym razem, oprócz grupy z Oberhausen, przyjechało 14 osób z Zaporoża na Ukrainie. W sumie stworzyliśmy ponad pięćdziesięcioosobową grupę z trzech narodowości! Mimo iż pogoda nie była dla nas łaskawa, to czas spędzony wspólnie na projektach i zwiedzaniu zaowocował kilkoma łzami pożegnalnymi na lotnisku. Dlatego mamy nadzieję, że z większością naszych gości będziemy mogli spotkać się w przyszłym roku w Oberhausen. Multi zaczyna się tam 11 sierpnia 2018 r. i będzie trwało dwa tygodnie. Poniżej kilka zdjęć dokumentujących naszą działalność w Gdańsku. Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszej wymiany w Gdańsku oraz pani Joannie Dąbrowskiej z Fundacji Pracowni Kultury za ogromną pracę i współorganizację całego programu.

Inf. i fot. Mirka Czochańska

Multi 2017

 Multi 6.-21.08.2016,  Oberhausen

            Podstawową ideą Multi jest pokojowe spotkanie młodzieży z różnych kręgów kulturowych, poznanie rówieśników z innych krajów, ich historii, kultury i problemów. Podczas wspólnych zajęć młodzież ma okazję do odkrywania podobieństw i różnic między sobą oraz budowania więzi. Mosty przyjaźni, tworzone przez młodych ludzi z odmiennych kultur, wytrzymują potem często wiele lat po zakończeniu Multi. Niejednokrotnie poza programem kontynuowane są przyjaźnie na gruncie prywatnym. Nasza szkoła bierze udział w tym wspaniałym międzynarodowym projekcie nieprzerwanie od 2002 roku. W tym roku na Multi do Oberhausen przyjechały grupy młodzieży z 15 krajów. Od Chin poprzez Turcje, Izrael po Islandię czy Estonię – dla niektórych był to prawdziwy szok kulturowy. Nasza grupa liczyła 14 osób, a z naszego gimnazjum pojechali do Niemiec: Lena, Janek, Kornelia, Marcel, Tosia, Ewa, obie Marysie, Kuba, Marta, Zosia, Gosia oraz Basia (po raz drugi jako absolwentka). Oto co napisali po zakończeniu Multi:

Kiedy zbliżał się dzień wyjazdu na Multi wcale nie byłam zadowolona. Bałam się, że będę się nudzić całe 2 tygodnie. Jak się okazało już po pierwszych dniach, bardzo się myliłam! Ten wyjazd to niepowtarzalna okazja do poznania i zaprzyjaźnienia się z ludźmi z całego świata. Do domu wracam z workiem pełnym wrażeń, nowych doświadczeń i mnóstwem nowych numerów telefonów! Było super! (Gola, 16 lat)

Miło było, ale się skończyło. Dobrze było spędzać czas z ludźmi, którzy prawie rok temu byli u nas w Polsce, ale dobrze też było zawrzeć nowe znajomości z osobami z całego świata. Fajny wyjazd, fajni ludzie, ogólnie bomba. (Zosia, 16 lat)

Wiele niezapomnianych chwil, ludzi, rozmów. Nie spodziewałam się, że to będą najlepsze 2 tygodnie w moim życiu. Mam nadzieję, że będę miała okazję wziąć udział w Multi jeszcze raz. (Marta, lat 16)

Bardzo podobało mi się na Multi. Była to najlepsza wymiana w moim życiu. Mam nadzieję, że będę mogła jeszcze raz pojechać na Multi. (Marysia Wintoch, lat 16)

Super Projekt! Poznałem wielu super ludzi i mogłem po raz drugi odwiedzić Oberhausen. Najbardziej urzekło mnie to, że gdy puszczałem mojemu sąsiadowi Chińczykowi chińskie piosenki, których nałogowo słucham z kolegami, to on je znał J.

Świetna wymiana! Bardzo podobało mi się to, że mogłam poznać tak wielu wspaniałych ludzi, porozmawiać z nimi, a przy tym poćwiczyć języki obce i spędzić bardzo miło czas J.

Te 14 dni w Oberhausen było niesamowite. Zawarłam wiele nowych przyjaźni i poznałam nowe kultury, zdobyłam przepis na koszerny kebab. Mam nadzieję, że spotkam tych ludzi jeszcze raz i będziemy wspólnie wspominać ten wyjazd.

Niektórzy z uczestników wybrali projekty wymagające użycia mięśni, np. parkur. Myślę, że wszyscy zgodzą się ze mną, że po zajęciach bolało nas nie tylko ciało ale i języki, i głowy od mówienia w paru językach i próbie zapamiętania wszystkich imion.

Wspaniały projekt! Pełen emocji i wspaniałych ludzi z całego świata. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Nawiązałam nowe przyjaźnie, które na pewno są na dłużej.

Oberhausen to piękne miasto warte zobaczenia. Polecam Multi wszystkim, którzy pragną spotkać ciekawych ludzi, dowiedzieć się czegoś o świecie i oczywiście poprawić umiejętności j. angielskiego.

Multi było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Poznałem wielu fajnych ludzi, uczestniczyłem w interesujących projektach. Chętnie pojechałbym jeszcze raz.

Multi to najlepszy na świecie work shop przyjaźni.

Tekst i zdjącia: Mirosława Czochańska
Targi Firm 2017

Na Targach Firm 2017 przedstawiono bogatą ofertę przygotowaną przez biura podróży z klasy VI. Zainteresowaniem cieszyły się propozycje wyjazdów do krajów europejskich. Okazało  się, że modne są w tym roku takie kraje, jak Francja, Włochy, Grecja i Holandia. Wielu zwiedzających nagle zapragnęło pojechać do Monaco. Uznanie wzbudził projekt Music Cafe przygotowany przez zespół z klasy II
Zdj. Małgorzata PolczykArcheoludki

Projekt "Archeoludki" zakończony!

Inf. Grażyna Niemyjska 

23 czerwca 2017 r. Hanza 2017

Projekt Hanza

W projekcie bierzemy udział od wielu lat wspólnie z uczniami SP Niedźwiednik oraz III STO w Gdańsku. Naszymi partnerami po stronie niemieckiej są uczniowie z dwóch szkół Gesamtschule Weiherheide oraz Fasia Jansen w Oberhausen. 

W tym roku obydwie wymiany odbyły się w krótkich odstępach czasowych. Grupa polska była gościem w Oberhausen w dniach od 9.05.-14.05., a grupa niemiecka gościła u nas od 29.05. – 2.06.2017. 

Celem wymiany jest poznawanie regionu, kultury oraz codziennego życia drugiego kraju. Aby było to mozliwe, wszystkie dzieci mieszkają zawsze u rodzin. W tle wymiany jest oczywiście posługiwanie się językiem angielskim oraz niemieckim. Mimo iż Oberhausen nie oferuje wielowiekowych zabytków, można w regionie zobaczyć ciekawe miejsca i wspólnie spędzić czas. 

W ramach projektu uczniowie rozwiązywali zadania podczas gry miejskiej, szukając odpowiedzi w największym centrum handlowym w Nadrenii Westfalii. 

W szkole Weiherheide każda polsko-niemiecka para wykonała wspólną mozaikę inspirowaną wydarzeniami minionych dni. Oprócz dni projektowych zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania Erlebniswelt w Gelsenkirchen oraz Movie Parku w Bottrop. 

Największą niespodzianką okazała się pogoda w tych dniach, ponieważ w Niemczech panowało już lato, podczas gdy do Gdańska właśnie wtedy na chwilę powróciła zima. 

Również  w Polsce program był bardzo intensywny. Pierwszego dnia odbyła się gra miejska na Starym Mieście. Kolejne dni spędziliśmy na wspólnych projektach – ceramicznym, animacji filmowej, wspinaczce typu bouldering, grach integracyjnych w Parku Port Brzeźno. 

Swoich zdolności detektywistycznych spróbowaliśmy w escaproomach a sportowych na żaglówkach w Gdyni. 

To był bardzo pracowicie i interesująco spędzony czas. Utrwalą go w pamięci zdjęcia i krótkie filmiki dokumentujące realizację tegorocznego programu.

Inf. Mirosława CzochańskaLegendy pomorskie

Projekt „Legendy pomorskie”

            Uczniowie naszej szkoły z klas IV, V i VI uczestniczyli w warsztatach  w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku w ramach projektu „Legendy pomorskie”.

            Na pierwszym spotkaniu znany pomorski pisarz Daniel Odija przeprowadził warsztaty literackie. Pisarz wspólnie z naszymi uczniami poszukiwał istotnych wątków, bohaterów oraz symboli i rekwizytów charakterystycznych dla legend pomorskich. Następnie uczniowie pisali własne legendy: o muszli, dzikich stworach i tajemniczych zjawach.

            Kolejne spotkanie odbyło się na plaży na Stogach. Prowadził je muzyk Marcin Dymiter. Polegały one na „zbieraniu” dźwięków przydatnych do ilustracji legend. Nasi uczniowie nagrywali dźwięki wiatru, piasku, wody, kamieni i inne, aby potem w podręcznym studiu zrobić z nich zestawy dźwiękowe do swoich legend.

            Na ostatnim spotkaniu artystka Małgorzata Wawro wprowadzała nas w tajniki sztuki wizualnej. Za pomocą rzutnika diaskopowego i różnych materiałów powstawały obrazy, które opowiadały historie bohaterów legend pomorskich.

            Rezultaty pracy naszych uczniów - fragmenty słowne, obrazowe i dźwiękowe zostaną włączone do widowiska multimedialnego „Legendy Pomorskie”.

            Zapraszamy wszystkich do Centrum Św. Jana w Gdańsku we wtorek 27.102015 r. o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Aut. tekstu: Grażyna Niemyjska

Fot. Renata Dąbrowska, Anna Biniecka  (Zdjęcia udostępnione przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)
Legendy pomorski
Legendy pomorski