Współpraca z Archeo

Archeoludki

Projekt "Archeoludki" zakończony!

Inf. Grażyna Niemyjska 

23 czerwca 2017 r. Jak zostać archeoludkiem

W dniu 9.11 b.r. członkinie Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Gdańskiego, po raz pierwszy odwiedziły I Społeczną Szkołę Podstawową STO, gdzie miały okazję poprowadzić warsztaty archeologiczne dla IV klasy.

Sześć dziewcząt (Kasia Kosińska, Zuzia Fijałkowska, Ania Borkowska, Karolina Białas, Paulina Plichta oraz Natalia Kositarz) pomimo wczesnej godziny zostały ciepło przyjęte przez uczniów (zarówno dziewczęta, jak i chłopców).

Zajęcia składały się z dwóch bloków. Podczas pierwszego z nich za pomocą prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się między innymi tego, kim jest archeolog, jak wygląda jego praca oraz czym pracuje. Na koniec tych zajęć dzieci dostały do zrobienia zadania łamigłówkowe. Po przerwie spotkaliśmy się ponownie. Tym razem ławki w sali były poprzestawiane i ustawione w cztery większe stoły. Dzieci zostały podzielone na 4 grupy, a każda z grupa przydzielona do innego stołu. Przy każdym z nich na uczniów czekały inne zadania: przerysowywanie rysunków za pomocą podświetlarki, sklejanie ceramiki, wypisywanie metryczek dla danych zabytków oraz narysowanie archeologa przy pracy. Po dziesięciu minutach grupy zmieniały stół, tak, że każdy mógł wykonać wszystkie zadania.

Po tych zajęciach pożegnałyśmy się z klasą IV, szczęśliwe, że udało się nam osiągnąć najważniejszy cel naszego projektu: Pokazanie dzieciom, że archeologia jest super!

Natalia Kositarz